Prínosy Agile Scrum
Rozdiel medzi agilným a vodopádovým vývojom je najlepšie ilustrovaný na nasledovnom príklade - na projekt bolo vyčlenených 100 tisíc eur, 75 tisíc sa zaplatilo a zvyšných 25 tisíc už musí ísť na iný projekt. Otázky ako “Čo znamená že môj projekt je na 75% hotový?” alebo “Čo dostanem za zaplatených 75%?” su viac ako na mieste.
V prípade tradičného vodopádu “hotový na 75%” znamená väčšinou, že projekt je “rozpracovaný na 75%” pričom použiteľná nie je žiadna jeho časť, lebo väčšinou sa ešte nedostalo ani na testovanie. V prípade agilnej metodiky je možné projekt po dokončení danej iterácie zastaviť, a zákazníkovi bude doručených naozaj 75% funkcionality, čo znamená že produkt môže byť riadne využívaný a prinášať mu hodnotu.
Týchto 75% funkcionality je navyše komunikovaných so zákazníkom na pravidelnej báze. Reprezentant zákazníka – Product Owner úzko spolupracuje s tímom a určuje priority, preto je zabezpečené že tím vyvíja len funkcionalitu ktorá je prioritná v daný moment a žiadaná. Na konci každej iterácie je táto funkcionalita otestovaná, takže si zákazník môže byť istý že produkt ako celok naozaj funguje.
Priebežné pridávanie funkcionality a možnosť okamžite reagovať na zmenové požiadavky výrazne zvyšuje úspešnosť projektov ako aj spokojnosť zákazníkov a užívateľov.
Príslušné akreditované Agile školenia (možnosť objednávky):
- Agile Scrum Foundation – pre členov agilných tímov: Ako nastaviť prácu v Scrum tíme, princípy, terminológia
- Agile Scrum Product Owner – pre rolu Product Ownera: Ako spoznať hodnotu pre zákazníka, prioritizovať „voice of customer“, leadership produktu, atď